BENDONICHI CHIHUAHUAS 

Australian Champion Montollie Bobby Dazzler
"Bobby"
Click to enlarge Click to enlarge Click to enlarge


Pedigree for Australian Champion Montollie Bobby Dazzler
Breed : Chihuahua (Long Coat) Bred by : Mrs. M. Scott
Sex : Dog Owned by : Ms. Glen Donnan
Date of Birth : 3-May-15 Handled by : Ms. Glen Donnan
Call Name : Bobby Available for stud : No
Sire : Ch Montollie Black Jack S: Grandimage Tickleme Elmo S: Velpaj Colour Me Magic
D: Kelvisite Lillys Choice
D: Montollie Cornella S: Ch. Shochi Turbo
D: Shochi Morgan
Dam : Ch Montollie Tansy S: Ch. Montollie Now and Zen S: Ch Shochi Johnny B Good
D: Shochi Morgan
D: Montollie Dancing With Pink S: Staplechi Qick Silver
D: Montollie Krista


Recent Results

  • 26-Jun-16 Best of Breed, Best Junior of Breed
    Received at Wangaratta Kennel & Obedience Dog Club (Judge was Mrs. S. Brackman)
  • 25-Jun-16 Best of Breed, Best Junior or Breed
    Received at Wangaratta Kennel & Obedience Dog Club (Judge was Helen Beasley)
  • 5-Jun-16 Runner Up Best of Breed, Best Junior of Breed
    Received at Western Suburbs All Breed Kennel Club In (Judge was Mrs. Leonie McRae)
  • 23-May-16 Dog Challenge, Best Junior of Breed
    Received at Euroa Kennel Club Inc. (Judge was Mrs. L. Brand (NSW))
  • 22-May-16 Best of Breed, Best Junior or Breed
    Received at Euroa Kennel Club Inc. (Judge was Mrs. D. Wright (NSW))
  • 15-May-16 Best Junior of Breed, Runner Up Best of Breed
    Received at Temora & District ABKC (Judge was Mr. M. Johnston (NSW))
  • 13-May-16 Best Junior of Breed, Runner Up Best of Breed
    Received at Temora & District ABKC (Judge was Mr. L.J. Bradney (NSW))
  • 9-May-16 Best Junior of Breed, Runner Up Best of Breed
    Received at Cootamundra ABKC (Judge was Miss Jill McDonald)
  • 8-May-16 Best Junior of Breed, Runner Up Best of Breed
    Received at Cootamundra ABKC (Judge was Ms. P. Grutzner (Vic))
  • 8-May-16 Best Junior of Breed, Runner Up Best of Breed
    Received at South West Slopes ABKC (Judge was Mrs. D. Baillie (Vic))
  • 7-May-16 Best Junior of Breed, Runner Up Best of Breed
    Received at Cootamundra ABKC (Judge was Mr. N. Strathdee (NSW))
  • 1-May-16 Runner Up to Best of Breed, Best Puppy of Breed
    Received at Albury & Border Kennel Club Inc. (Judge was Mrs. J. Horton)
  • 23-Apr-16 Best Puppy of Breed
    Received at Greensborough & District Kennel Club Inc (Judge was Ms. B. Haastern (SA))
  • 23-Apr-16 Best Puppy of Breed
    Received at Greensborough & District Kennel Club Inc (Judge was Ms. S. Taylor)
  • 17-Apr-16 Best Puppy in Group, Best Puppy of Breed, Reserve Best of Breed
    Received at Deniliquin & District Kennel Club (Judge was Mr. J. Sheppard)
  • 16-Apr-16 Best Puppy of Breed, Reserve Best of Breed
    Received at Deniliquin & District Kennel Club (Judge was Mrs. J. Fynmore)
  • 15-Apr-16 Best Puppy of Breed
    Received at Deniliquin & District Kennel Club (Judge was Mr. J.Daidone)
  • 10-Apr-16 Best Puppy of Breed
    Received at Chihuahua Club of Victoria (Judge was David Smith)
  • 3-Apr-16 Best Puppy of Breed
    Received at Ovens Valley Canine Club Inc. (Judge was Mrs. Lyn Watson)
  • 2-Apr-16 Best Puppy of Breed, Reserve of Breed
    Received at Ovens Valley Canine Club Inc. (Judge was Ms. Meredith Clegg)
  • 20-Mar-16 Best Puppy of Breed
    Received at 4P's All Toy Dog Club of NSW (Judge was Miss D Spavin (UK))
  • 11-Mar-16 Best Puppy of Breed
    Received at Tallangatta A&P Society (Judge was Mr. J. Doyle)
  • 13-Feb-16 Reserve of Breed, Best Puppy of Breed
    Received at Henty Show Society (Judge was Mrs. V. Rose)
  • 26-Jan-16 Dog Challenge, Best Minor of Breed
    Received at Aust Day Inter Dog Club Inc (Judge was Mr. B. Rajic (Slovenia))
  • 24-Jan-16 Best Minor of Breed
    Received at Aust Day Inter Dog Club Inc (Judge was V. Pilikin (Russia))
  • 4-Jan-16 Best Puppy of Breed
    Received at Ovens Valley Canine Club Inc. (Judge was Mrs. Lyn Watson)
  • 5-Dec-15 Best Minor of Breed
    Received at Kilmore A & P Soc Inc (Judge was Mr. Chris Talbot)
  • 29-Nov-15 Best of Breed, Best Minor of Breed
    Received at Wodonga Kennel Club Inc (Judge was Mr. Chris Woodrow)
  • 28-Nov-15 Runner Up Best of Breed, Best Minor of Breed
    Received at Wodonga Kennel Club Inc (Judge was Ms. Yania Smith)
  • 28-Nov-15 Best Minor of Breed
    Received at North East Kennel Club (Judge was Mrs. Jodie Wilshier)
  • 27-Nov-15 Best Minor of Breed
    Received at North East Kennel Club (Judge was Mrs. Pat Hall)
  • 14-Nov-15 Best Minor of Breed, Reserve of Best of Breed
    Received at Alexandra P and A Assoc. Inc (Judge was Mrs. J. Hocking)
  • 7-Nov-15 Best Minor of Breed
    Received at Echuca & District Kennel Club Inc (Judge was Mr. A. Mae)
  • 31-Oct-15 Best Baby Puppy of Breed
    Received at Albury Show Society Inc (Judge was Ms. J. Ford)
  • 24-Oct-15 Best Baby Puppy of Breed
    Received at Euroa Agricultural Soc Inc (Judge was Mrs. Jan Campbell)
  • 17-Oct-15 Best Baby Puppy of Breed
    Received at Kyabram AH & P (Judge was Mrs. B. Marsh)
  • 16-Oct-15 Best Baby Puppy of Breed
    Received at Benalla A & P (Judge was Mr. Chris Moore)
  • 6-Sep-15 Best Baby Puppy of Breed
    Received at Yea and District Canine Assoc Inc. (Judge was Mrs. H. Jones)
  • 5-Sep-15 Best Baby Puppy of Breed
    Received at Yea and District Canine Assoc Inc. (Judge was Ms. S. Young)
  • 23-Aug-15 Best Baby Puppy of Breed
    Received at Chihuahua Club of Victoria (Judge was Mr. Tom Couchman)
  • 9-Aug-15 Best Baby Puppy of Breed
    Received at Murray Valley Kennel Club (Judge was Mr. J. Lobb)
  • 8-Aug-15 Best Baby Puppy of Breed
    Received at Murray Valley Kennel Club (Judge was Mr. K. Harris)
  • 7-Aug-15 Best Baby Puppy of Breed
    Received at Murray Valley Kennel Club (Judge was Mrs. J. Lobb (Canada))

 



Contact Details
Glen Donnan
Benalla, VIC, Australia
Phone : 0422393502
Email : don[email protected]

Dogz Online - Dogs, Breeders, Puppies