BENDONICHI CHIHUAHUAS 

Australian Champion Bendonichi Marlon Brando
"Marlon"
Click to enlarge Click to enlarge Click to enlarge


Pedigree for Australian Champion Bendonichi Marlon Brando
Breed : Chihuahua (Smooth Coat) Bred by : Ms. G. Donnan
Sex : Dog Owned by : Ms. G. Donnan
Date of Birth : 11-Mar-15 Handled by : Ms. Glen Donnan
Call Name : Marlon Available for stud : No
Sire : Teddee's Mighty Luckee Star (Imp NZL) S: Morgan of Shung Wei (Twn) S: Da Ge of Shung Wei (Twn)
D: Hadwig of Shung Wei (Twn)
D: Sassi Lassi of Tranquillon (Nzl) S: El-Toro Boston (Nzl)
D: NZ Ch El-Toro Josephine Smokey Blue (Nzl)
Dam : Ch. Bendonichi Erica Mexicana S: Bendonichi Saturn S: Montollie Shiver of Gold
D: Ch. Montollie Angelinajolie
D: Bendonichi Leelu S: Ch. Bendonichi Snowball
D: Ch. Kethran Bibi


Recent Results

  • 5-Jun-16 Best of Breed, Best Junior or Breed
    Received at Western Suburbs All Breed Kennel Club In (Judge was Mrs. Leonie McRae)
  • 23-May-16 Best Junior of Breed
    Received at Euroa Kennel Club Inc. (Judge was Mrs. L. Brand (NSW))
  • 22-May-16 Dog Challenge
    Received at Euroa Kennel Club Inc. (Judge was Mrs. D. Wright (NSW))
  • 15-May-16 Best of Breed, Best Junior or Breed
    Received at Temora & District ABKC (Judge was Mr. M. Johnston (NSW))
  • 14-May-16 Best Junior of Breed, Runner Up Best of Breed
    Received at Temora & District ABKC (Judge was Mrs. M. Thomas (NSW))
  • 14-May-16 Best of Breed, Best Junior or Breed
    Received at South West Slopes ABKC (Judge was Mr. D. Smith (NSW))
  • 13-May-16 Best Junior of Breed
    Received at South West Slopes ABKC (Judge was Ms. R. Spencer (Vic))
  • 13-May-16 Best Junior of Breed
    Received at Temora & District ABKC (Judge was Mr. L.J. Bradney (NSW))
  • 9-May-16 Best of Breed, Best Junior or Breed
    Received at Cootamundra ABKC (Judge was Miss Jill McDonald)
  • 8-May-16 Best of Breed, Best Junior or Breed
    Received at Cootamundra ABKC (Judge was Ms. P. Grutzner (Vic))
  • 8-May-16 Best of Breed, Best Junior or Breed
    Received at South West Slopes ABKC (Judge was Mrs. D. Baillie (Vic))
  • 7-May-16 Best of Breed, Best Junior or Breed
    Received at Cootamundra ABKC (Judge was Mr. N. Strathdee (NSW))
  • 1-May-16 Dog Challenge, Best Junior of Breed, RUBOB
    Received at Albury & Border Kennel Club Inc. (Judge was Mrs. J. Horton)
  • 30-Apr-16 Dog Challenge, Best Junior of Breed
    Received at Corowa & District Kennel Club (Judge was Mrs. E. Knox)
  • 17-Apr-16 Best of Breed, Best Junior or Breed
    Received at Deniliquin & District Kennel Club (Judge was Mr. J. Sheppard)
  • 16-Apr-16 Best of Breed, Best Junior or Breed
    Received at Deniliquin & District Kennel Club (Judge was Mrs. J. Fynmore)
  • 15-Apr-16 Best of Breed, Best Junior or Breed
    Received at Deniliquin & District Kennel Club (Judge was Mr. J.Daidone)
  • 3-Apr-16 Best of Breed, Best Junior or Breed
    Received at Ovens Valley Canine Club Inc. (Judge was Mrs. Lyn Watson)
  • 2-Apr-16 Best of Breed, Best Junior or Breed
    Received at Ovens Valley Canine Club Inc. (Judge was Ms. Meredith Clegg)
  • 24-Mar-16 Best Junior of Breed
    Received at Royal Sydney Easter Show (Judge was Finland Judge)
  • 11-Mar-16 Best of Breed, Best Junior or Breed
    Received at Tallangatta A&P Society (Judge was Mr. J. Doyle)
  • 11-Mar-16 Best of Breed, Best Junior or Breed
    Received at Tallangatta A&P Society (Judge was Mr. J. Doyle)
  • 13-Feb-16 Best of Breed, Best Puppy of Breed
    Received at Henty Show Society (Judge was Mrs. V. Rose)
  • 13-Jan-16 Best Junior of Breed
    Received at Temora & District ABKC (Judge was Mr. L.J. Bradney (NSW))
  • 29-Dec-15 Best Puppy of Breed
    Received at Central Highlands Kennel Club (Judge was Ms Elizabeth Hindley)
  • 28-Nov-15 Best Minor of Breed
    Received at North East Kennel Club (Judge was Mrs. Jodie Wilshier)
  • 27-Nov-15 Runner Up Best of Breed, Best Minor of Breed
    Received at North East Kennel Club (Judge was Mrs. Pat Hall)
  • 7-Nov-15 Best Minor in Group, Best Minor of Breed
    Received at Echuca & District Kennel Club Inc (Judge was Mr. A. Mae)
  • 31-Oct-15 Best Minor in Show, Best Minor in Group, Best of Breed
    Received at Albury Show Society Inc (Judge was Ms. J. Ford)
  • 24-Oct-15 Dog Challenge
    Received at Euroa Agricultural Soc Inc (Judge was Mrs. Jan Campbell)
  • 17-Oct-15 Best of Breed, Best Minor of Breed
    Received at Kyabram AH & P (Judge was Mrs. B. Marsh)
  • 3-Oct-15 Best of Breed, Best Minor of Breed
    Received at Seymour A & P Society Inc (Judge was Mrs. D. Saltau)
  • 7-Aug-15 Best Baby Puppy of Breed
    Received at Murray Valley Kennel Club (Judge was Mrs. J. Lobb (Canada))
  • 27-Jun-15 Best Baby Puppy in Group, Best Baby Puppy of Breed
    Received at Wangaratta Kennel & Obedience Dog Club (Judge was Mrs. T. McDonald (Qld))

 



Contact Details
Glen Donnan
Benalla, VIC, Australia
Phone : 0422393502
Email : [email protected]

Dogz Online - Dogs, Breeders, Puppies