BENDONICHI CHIHUAHUAS 

Australian Grand Champion Montollie Fabio
"Pluto"
Click to enlarge Click to enlarge Click to enlarge


Pedigree for Australian Grand Champion Montollie Fabio
Breed : Chihuahua (Long Coat) Bred by : Mrs. M. Scott
Sex : Dog Owned by : Ms. Glen Donnan
Date of Birth : 29-Sep-11 Handled by : Ms. Glen Donnan
Call Name : Pluto Available for stud : No
Sire : Ch. Montollie Now and Zen S: Ch. Shochi Johnny B Good S: Ch. Oleneta Shis Toyboy
D: Ch. Shochi Jedda
D: Shochi Morgan S: Ch. Shochi Charo
D: Oleneta Lady Firee
Dam : Montollie Dancing With Pink S: Staplechi Qick Silver S: Gr. Ch. Staplechi Midnite Gossip
D: Decerto Princess Nekita
D: Montollie Krista S: Ch. Shochi Johnny B Good
D: Montollie Gold Mia


Recent Results

  • 15-May-16 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Temora & District ABKC (Judge was Mr. M. Johnston (NSW))
  • 14-May-16 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Temora & District ABKC (Judge was Mrs. M. Thomas (NSW))
  • 14-May-16 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at South West Slopes ABKC (Judge was Mr. D. Smith (NSW))
  • 13-May-16 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Temora & District ABKC (Judge was Mr. L.J. Bradney (NSW))
  • 13-May-16 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at South West Slopes ABKC (Judge was Ms. S. Spencer (Vic))
  • 9-May-16 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Cootamundra ABKC (Judge was Miss Jill McDonald)
  • 8-May-16 Best in Group, Best Aus Bred in Group, Best Aus Bred in Show
    Received at Cootamundra ABKC (Judge was Ms. P. Grutzner (Vic))
  • 8-May-16 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at South West Slopes ABKC (Judge was Mrs. D. Baillie (Vic))
  • 7-May-16 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Cootamundra ABKC (Judge was Mr. N. Strathdee (NSW))
  • 1-May-16 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Albury & Border Kennel Club Inc. (Judge was Mrs. J. Horton)
  • 30-Apr-16 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Corowa & District Kennel Club (Judge was Mrs. E. Knox)
  • 25-Apr-16 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Kilmore Kennel Club Inc (Judge was Ms. Freda Clifton)
  • 23-Apr-16 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Greensborough & District Kennel Club Inc (Judge was Ms. S. Taylor)
  • 17-Apr-16 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Deniliquin & District Kennel Club (Judge was Mr. J. Sheppard)
  • 16-Apr-16 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Deniliquin & District Kennel Club (Judge was Mrs. J. Fynmore)
  • 15-Apr-16 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Deniliquin & District Kennel Club (Judge was Mr. J.Daidone)
  • 10-Apr-16 Best Australian Bred of Breed
    Received at Chihuahua Club of Victoria (Judge was David Smith)
  • 3-Apr-16 RUBIG, Best Aus Bred in Group, Best of Breed, Best Aus Bred of Breed
    Received at Ovens Valley Canine Club Inc. (Judge was Mrs. Lyn Watson)
  • 2-Apr-16 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Ovens Valley Canine Club Inc. (Judge was Ms. Meredith Clegg)
  • 13-Feb-16 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Henty Show Society (Judge was Mrs. V. Rose)
  • 24-Jan-16 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Aust Day Inter Dog Club Inc (Judge was Mr. V. Pilikin (Russia))
  • 3-Jan-16 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Ovens Valley Canine Club Inc. (Judge was Ms. Meredith Clegg)
  • 29-Dec-15 Best Australian Bred of Breed
    Received at Central Highlands Kennel Club (Judge was Ms Elizabeth Hindley)
  • 5-Dec-15 Best in Group, Best Aus Bred in Group, Best of Breed
    Received at Kilmore A & P Soc Inc (Judge was Mr. Chris Talbot)
  • 29-Nov-15 Best Australian Bred of Breed
    Received at Wodonga Kennel Club Inc (Judge was Mr. Chris Woodrow)
  • 28-Nov-15 Best Australian Bred of Breed
    Received at North East Kennel Club (Judge was Mrs. Jodie Wilshier)
  • 28-Nov-15 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Wodonga Kennel Club Inc (Judge was Ms. Yania Smith)
  • 27-Nov-15 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at North East Kennel Club (Judge was Mrs. Pat Hall)
  • 22-Nov-15 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Garden State Kennel Club (Judge was Mrs. D.J. Tysson)
  • 14-Nov-15 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Alexandra P and A Assoc. Inc (Judge was Mrs. J. Hocking)
  • 7-Nov-15 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Echuca & District Kennel Club Inc (Judge was Mr. A. Mae)
  • 3-Nov-15 Best Australian Bred of Breed
    Received at Sunbury Canine Club Inc. (Judge was Mrs. D Campbell-Freeman (USA))
  • 31-Oct-15 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Albury Show Society Inc (Judge was Ms. J. Ford)
  • 24-Oct-15 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Euroa Agricultural Soc Inc (Judge was Mrs. Jan Campbell)
  • 17-Oct-15 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Kyabram AH & P (Judge was Mrs. B. Marsh)
  • 16-Oct-15 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Benalla A & P (Judge was Mr. Chris Moore)
  • 11-Oct-15 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Bacchus Marsh & District Kennel Club Inc (Judge was Mr. B. Marquette)
  • 3-Oct-15 Dog Challenge, Best Aus Bred of Breed
    Received at Seymour A & P Society Inc (Judge was Mrs. D. Saltau)
  • 21-Sep-15 Best of Breed
    Received at Royal Melbourne Championship Dog Show (Judge was Mr. Cristian Stefanescu)
  • 6-Sep-15 Best Australian Bred of Breed
    Received at Yea and District Canine Assoc Inc. (Judge was Mrs. H. Jones)
  • 5-Sep-15 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Yea and District Canine Assoc Inc. (Judge was Ms. S. Young)
  • 23-Aug-15 Best Australian Bred in Show
    Received at Chihuahua Club of Victoria (Judge was Mr. Tom Couchman)
  • 9-Aug-15 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Murray Valley Kennel Club (Judge was Mr. J. Lobb)
  • 8-Aug-15 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Murray Valley Kennel Club (Judge was Mr. K. Harris)
  • 7-Aug-15 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Murray Valley Kennel Club (Judge was Mrs. J. Lobb (Canada))
  • 12-Jul-15 Runner Up to Best in Group, Best Australian Bred in Group, Best of Breed
    Received at Shepparton & District Kennel Club (Judge was Mr. J. Doyle)
  • 28-Jun-15 Best Australian Bred of Breed
    Received at Wangaratta Kennel & Obedience Dog Club (Judge was Mrs. R. Hartmire (Qld))
  • 27-Jun-15 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Wangaratta Kennel & Obedience Dog Club (Judge was Mrs. T. McDonald (Qld))
  • 14-Jun-15 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Western Suburbs All Breed Kennel Club In (Judge was B. Doyle)
  • 6-Jun-15 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Toy Dog Club of Victoria Inc (Judge was Ms Errolynne Cross)
  • 17-May-15 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Sunbury & District Kennel Club (Judge was Mrs. Michelle Thomas)
  • 25-Apr-15 Best Australian Bred of Breed
    Received at Kilmore Kennel Club Inc (Judge was Mrs. A. Goller)
  • 19-Apr-15 Best of Breed, Best Open of Breed
    Received at Deniliquin & District Kennel Club (Judge was Mrs. E. Benson)
  • 18-Apr-15 Best Open in Group, Dog Challenge, Best Open of Breed
    Received at Deniliquin & District Kennel Club (Judge was Mrs. J. Mayne)
  • 17-Apr-15 Best Open of Breed
    Received at Deniliquin & District Kennel Club (Judge was Ms. S. Bendixen)
  • 12-Apr-15 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Ovens Valley Canine Club Inc. (Judge was Miss Jill McDonald)
  • 11-Apr-15 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Ovens Valley Canine Club Inc. (Judge was Mr. Roger Bridgford)
  • 22-Mar-15 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed, Best Australian Bred in Group
    Received at Kerang & District Kennel Club Inc. (Judge was Mrs. H. Furber)
  • 14-Mar-15 Best Australian Bred of Breed
    Received at Chihuahua Club of Victoria (Judge was Mr. Bill Stevenson)
  • 6-Mar-15 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Tallangatta A&P Society (Judge was Mr. M. Morse)
  • 25-Jan-15 Best of Breed, Best Australian Bred of Breed
    Received at Aust Day Inter Dog Club Inc (Judge was Mr. F. Pastor Equador)
  • 28-Dec-14 Dog Challenge, Best Aus Bred of Breed
    Received at Central Highlands Kennel Club (Judge was Ms. L. Woolley)
  • 4-Nov-14 Best Australian Bred of Breed
    Received at Sunbury & District Kennel Club (Judge was Mr. Berg USA)
  • 29-Jun-14 Best of Breed, Best Intermediate of Breed
    Received at Wangaratta Kennel & Obedience Dog Club I (Judge was M/s E. Hindley ACT)
  • 28-Jun-14 Best of Breed, Best Intermediate of Breed
    Received at Wangaratta Kennel & Obedience Dog Club I (Judge was Mr. M. Martin ACT)
  • 22-Jun-14 Best of Breed, Best Intermediate of Breed
    Received at Deniliquin & District Kennel Club Inc. (Judge was Mrs. B. Balaam)
  • 21-Jun-14 Best of Breed, Best Intermediate of Breed
    Received at Deniliquin & District Kennel Club Inc. (Judge was Mrs. R. Weaver NZ)
  • 20-Jun-14 Best Intermediate in Group, Best Intermediate of Breed
    Received at Deniliquin & District Kennel Club Inc. (Judge was Mrs. M. Mackintosh)
  • 17-May-14 Dog Challenge, Best Intermediate of Breed
    Received at Seymour & District Kennel Club Inc (Judge was Ms. L. Taylor)
  • 10-May-14 Best of Breed, Best Intermediate of Breed
    Received at Shepparton & District Kennel Club Inc (Judge was Mrs. P. Thomas)
  • 4-May-14 Best of Breed, Best Intermediate of Breed
    Received at Albury & Border Kennel Club Inc (Judge was Ms. Y Smith)
  • 3-May-14 Best of Breed, Best Intermediate of Breed
    Received at Corowa & District Kennel Club (Judge was Mrs. H. Morrison)
  • 27-Apr-14 Best Intermediate of Breed
    Received at Greensborough & District Kennel Club (Judge was Mr. R. Broomhall)
  • 6-Apr-14 Best of Breed, Best Intermediate of Breed
    Received at Ovens Valley Canine Club Inc (Judge was Mr. T. Syme)
  • 23-Mar-14 Runner Up to Best in Show, Best in Group Longcoats, Best Intermediate in Show
    Received at Chihuahua Club of Victoria Inc (Judge was Mrs. M. Horn)
  • 7-Mar-14 Best of Breed, Best Intermediate of Breed
    Received at Tallangatta A & P Society (Judge was Mrs. Judy Horton)
  • 15-Feb-14 Best of Breed, Best Intermediate of Breed
    Received at Sunshine Kennel Club Inc (Judge was Ms. Felicity Prideaux (ACT))
  • 25-Jan-14 Best Intermediate in Group, Best of Breed, Best Intermediate of Breed
    Received at Australia Day International Dog Club Inc (Judge was Mr. H Van Den Berg (Netherlands))
  • 28-Dec-13 Dog Challenge, Best Intermediate of Breed
    Received at Lancefield Kennel Club (Judge was Ms. B. Watt)
  • 28-Dec-13 Best Intermediate of Breed
    Received at Central Highlands Kennel Club Inc (Judge was Ms. L. Finne (FL))
  • 24-Nov-13 Best of Breed/Best Intermediate of Breed
    Received at Wodonga Kennel Club Inc (Judge was Mrs. B. Killworth (NSW))
  • 23-Nov-13 Best of Breed/Best Intermediate of Breed
    Received at Wodonga Kennel Club Inc (Judge was Ms. K. Tosi Qld)
  • 9-Nov-13 Best of Breed, Best Intermediate of Breed
    Received at Alexandra A and P Assoc Inc (Judge was Mrs. M. Markotany)
  • 3-Nov-13 Best of Breed, Best Intermediate of Breed
    Received at Albury and Border Kennel Club (Judge was Mr. J. Sheppard)
  • 2-Nov-13 Best of Breed, Best Intermediate of Breed
    Received at Albury Show Society Inc (Judge was Ms. C. Byrnes-Suchy)
  • 26-Oct-13 Best Interrmediate in Group, Best of Breed, Best Intermediate of Breed
    Received at Euroa A & P Society Inc (Judge was Ms. P. Kirke)
  • 19-Oct-13 Best Intermediate of Breed
    Received at Kyabram AH&P Society Inc (Judge was Mrs. J. Howden)
  • 18-Oct-13 Best of Breed, Best Intermediate of Breed
    Received at Benalla A & P (Judge was Mrs. A. Lane)
  • 5-Oct-13 Best of Breed, Best Intermediate of Breed
    Received at Seymour A & P Society (Judge was Mrs. A.M. Hearn)
  • 27-Sep-13 Best of Breed Longcoat
    Received at Royal Melbourne Show (Judge was Mrs. Gloria Geringer)
  • 7-Sep-13 Best of Breed, Best Intermediate of Breed
    Received at Yea & District Canine Association Inc (Judge was Mr. S. Mills)
  • 11-Aug-13 Best Intermediate in Group, Best of Breed, Best Intermediate of Breed
    Received at Murray Valley Kennel Club (Judge was Mr. R. Natividad (Philippines))
  • 10-Aug-13 Best of Breed, Best Intermediate of Breed
    Received at Murray Valley Kennel Club (Judge was Mr. D. Kwee (Indonesia))
  • 9-Aug-13 Best Intermediate in Show, Best Intermediate in Group, Best of Breed
    Received at Murray Valley Kennel Club (Judge was Mr. R. Tesoro (Philippines))
  • 3-Aug-13 Best of Breed/Best Intermediate of Breed
    Received at Werribee-barwon C.C. Inc (Judge was Mr. R. Besoff)
  • 2-Aug-13 Best Intermediate of Breed
    Received at Ladies Kennel Association Inc (Judge was Mr. G. Vernon)
  • 30-Jun-13 Best of Breed, Best Intermediate of Breed
    Received at Wangaratta Kennel & Obedience Dog Club (Judge was Mr. N. Clark)
  • 29-Jun-13 Best of Breed, Best Intermediate of Breed
    Received at Wangaratta Kennel & Obedience Dog Club (Judge was Mrs. D. Clark)
  • 19-May-13 Runner Up of Breed, Best Intermediate of Breed
    Received at Seymour District Kennel Club Inc. (Judge was Mrs. N. Abela)
  • 18-May-13 Best Intermediate of Breed
    Received at Seymour District Kennel Club Inc (Judge was Mrs. D. Wright)
  • 12-May-13 Runner Up to Best of Breed, Best Intermediate of Breed
    Received at Euroa Kennel Club Inc (Judge was Mrs. Justine Blyth)
  • 21-Apr-13 Best Intermediate of Breed
    Received at Deniliquin & District Kennel Club (Judge was Mrs. S. Davis)
  • 20-Apr-13 Best Intermediate in Group, Best Intermediate of Breed
    Received at Deniliquin & District Kennel Club (Judge was Mrs. B. Stepkovitch)
  • 19-Apr-13 Best Intermediate of Breed
    Received at Deniliquin & District Kennel Club (Judge was Mrs. C. Goodman)
  • 7-Apr-13 Best of Breed, Best Intermediate of Breed
    Received at Ovens Valley Canine Club Inc. (Judge was Mrs. B Doyle)
  • 6-Apr-13 Best Intermediate of Breed
    Received at Ovens Valley Canine Club Inc. (Judge was Mr. W. Mooney)
  • 31-Mar-13 Best Intermediate of Breed
    Received at Easter Festival Kennel Club Inc (Judge was Mrs Megan Markotany)
  • 29-Mar-13 Best Junior of Breed
    Received at Dogs Victoria Amenities Show (Judge was Ms Margaret Joyce)
  • 17-Mar-13 Best Junior of Breed
    Received at Keran & District Kennel Club Inc. (Judge was Mr. S Munton)
  • 16-Mar-13 Best Junior in Show, Best in Group, Best Junior in Group, Best of Breed
    Received at Cohuna A & P Society Inc. (Judge was Mrs. S. Brackman)
  • 16-Mar-13 Best Junior of Breed
    Received at Keran & District Kennel Club Inc. (Judge was Mr. D. Sales)
  • 8-Mar-13 Best of Breed/Best Junior of Breed
    Received at Tallangatta A&P Society (Judge was Jan Kirin)
  • 9-Feb-13 Best of Breed, Best Junior of Breed
    Received at Henty Show Society (Judge was Mrs. E. Gunter)
  • 20-Jan-13 Best of Breed, Best Junior of Breed
    Received at Benalla Kennel Club Inc. (Judge was Miss M. Hoy)
  • 19-Jan-13 Runner Up to Best of Breed, Best Junior of Breed
    Received at Benalla Kennel Club Inc. (Judge was Mr. I. Hinde)
  • 25-Nov-12 Best of Breed/ Best Junior of Breed
    Received at Wodonga Kennel Club Inc (Judge was Mrs. G. Hovey-Jacobs)
  • 24-Nov-12 Best of Breed/Best Junior of Breed
    Received at Wodonga Kennel Club Inc (Judge was Mrs. Sharron Taylor)
  • 10-Nov-12 Best of Breed, Dog Challenge, Best Junior of Breed
    Received at Alexandra A & P Assoc Inc (Judge was Ms. S. Sutherland)
  • 20-Oct-12 Best of Breed/Dog Challenge/Best Junior of Breed
    Received at Kyabram AH&P Society Inc. (Judge was Mrs. J. Hocking)
  • 19-Oct-12 Best Junior of Breed
    Received at Benalla A&P Society Inc (Judge was Mrs. Betty Henry)
  • 13-Oct-12 Best of Breed/Best Junior of Breed
    Received at Shepparton Agricultural Society Inc. (Judge was Mrs. A.M. Hearn)
  • 12-Aug-12 Best Puppy of Breed
    Received at Murray Valley Kennel Club (Judge was Mrs. W. Dines)
  • 11-Aug-12 Best Puppy of Breed
    Received at Murray Valley Kennel Club (Judge was Mrs. G. Johnston)
  • 10-Aug-12 Best Puppy of Breed
    Received at Murray Valley Kennel Club (Judge was Mrs. L. Brown)
  • 24-Jun-12 Best of Breed and Best Puppy of Breed
    Received at Wangaratta Kennel & Obedience Dog Club (Judge was Mr. S. Warry)
  • 3-Jun-12 Dog Challenge/Best Puppy of Breed
    Received at Western Suburbs All Breed Kennel Club (Judge was Mr. Phillip Cross)
  • 13-May-12 Reserve Dog Challenge
    Received at Euroa Kennel Club Inc. (Judge was Mr. C. Graham (NZ))
  • 6-May-12 Best of Breed
    Received at Albury and Border Kennel Club Inc. (Judge was Mr. T. Vinni)
  • 6-May-12 Best Puppy Longcoat
    Received at Albury and Border Kennel Club Inc. (Judge was Mr. T. Vinni)
  • 5-May-12 Best of Breed Longcoat Chihuahua
    Received at Corowa & District Kennel Club (Judge was Mrs. F. Harris)
  • 5-May-12 Best Puppy Longcoat Chihuahua
    Received at Corowa & District Kennel Club (Judge was Mrs. F. Harris)
  • 22-Apr-12 Best of Breed
    Received at Deniliquin and District Kennel Club (Judge was Mrs. M. Webber)
  • 21-Apr-12 Best of Breed
    Received at Deniliquin and District Kennel Club (Judge was Mrs. H. Furber)

 



Contact Details
Glen Donnan
Benalla, VIC, Australia
Phone : 0422393502
Email : [email protected]

Dogz Online - Dogs, Breeders, Puppies